• حماسه حسینی (2)
/90

حماسۀ حسینی، ج 2، ص:149

 

وَ لاحَ بِحِکمَتی نورُالهُدی فی

 

دیاجی مِنْ لَیالی مُدْلَهِمَّة

یریدُ الْجاحِدونَ لِیطْفِئوهُ

 

وَ یأْبَی اللَّهُ الّا انْ یتِمَّه «1»

 

 

 

5. یک شباهت دیگر این است که مسیحیان و هم مسلمانان، ولادت و هم رفتن این دو را بزرگ میشمارند با این تفاوت که آنها در هر دو مرحله به شادی و پایکوبی و رقص و شرابخواری میپردازند «2» و مسلمانان در هر دو قسمت از این جهات منزّهند. مسلمانان بزرگوارانهتر جشن ولادت را برگزار میکنند چون اسلام کار سبک مغزی را اجازه نمیدهد. و اما در وفات ما میگرییم، و آنها در روز عروج یعنی سه روز بعد از کشته شدن شادی میکنند. (رجوع شود به نمره 7 و 8).

شاید شباهت بین عیسی و سیدالشهداء در یک امر دیگر هم باشد و آن عدم سابقه اسمی است، و شاید این جهت مربوط به یحیی باشد نه عیسی، و در این صورت شباهت بین حسین علیه السلام و یحیی است، کما اینکه ایندو در شهادت به خاطر یک مرد بسیار فاسد با هم شبیهاند و هر دو شهید امر به معروف و نهی از منکرند (وَ انَّ مِنْ هَوان الدُّنْیا أنَّ رَأْسَ یحْیی اهْدِی الی بَغِی مِنْ بَغایا بَنی اسْرائیلَ)..

6. شباهت دیگر بین آنها در انصار و حواریین است (کما قالَ عیسی بْنُ مَرْیمَ لِلْحَواریینَ مَنْ انْصاری الَی اللَّهِ ...) «3».

سیدالشهداء نیز در شب عاشورا حواریین خود را انتخاب کرد. در الانوار البهیة صفحه 45 از موسی بن جعفر علیه السلام نقل میکند میگوید: وَ فی وَصِیةِ موسَی بْنِ جَعْفَرٍ علیهما السلام لِهِشامٍ قالَ: وَ قالَ الْحُسَینُ بْنُ عَلی علیهما السلام: انَّ جَمیعَ ما طَلَعَتْ عَلَیهِ الشَّمْسُ فی مَشارِقِ الْارْضِ وَ مَغارِبِها بَحْرِها وَ بَرِّها وَسَهْلِها وَجَبَلِها عِنْدَ وَلی مِنْ اوْلِیاءِ اللَّهِ وَ اهْلِ الْمَعْرِفَةِ بِحَقِّ اللَّهِ کفَی ءِ الظِّلالِ. ثُمَّ قالَ علیه السلام: الا حُرٌّ یدَعُ هذِهِ اللُّماظَةَ (آنچه از طعام در بُن دندان باقی میماند) لِاهْلِها، لَیسَ لِانْفُسِکمْ ثَمَنٌ الَّا الْجَنَّةُ فَلا تَبیعوها بِغَیرِها فَانَّهُ مَنْ رَضِی مِنَ اللَّهِ بِالدُّنْیا فَقَدْ رَضِی بِالْخَسیسِ «4».

______________________________
(1). [با خوش خُلقی و بلندهمّتی از همه جهانیان به مقامات بلند پیشی گرفتم. و نور هدایت در شبهای دیجور با حکمت من درخشید. منکران میخواهند این نور را خاموش کنند و خداوند نخواسته جز اینکه آن را تمام و کامل خواهد کرد.]

(2). البته مسیحیها در شب کریسمس یک سلسله مراسم دعا و حضور کشیش هم دارند.

(3). صف/ 14 [چنانکه عیسی بن مریم به حواریون گفت: چه کسانی یاور من به سوی خدا خواهند بود؟]

(4). [در سفارش موسی بن جعفر علیهماالسلام به هشام آمده که حضرت فرمود: حسین بن علی علیهماالسلام فرمود: تمامی چیزهایی که خورشید بر آن میتابد در مشرق و مغرب زمین و دریا و خشکی و زمین هموار و کوهها، همه و همه نزد ولی خدا و اهل معرفت به حق خداوند چون سایهای بیش نیست. آیا آزادمردی پیدا نمیشود که دست از این لقمه جویده شده بردارد؟ برای شما جز بهشت بهایی نیست، پس خود را به غیربهشت نفروشید، که هرکس از خدا به دنیا راضی شود به چیز پستی راضی گشته است.]


صفحه:
کتابخانه دیجیتال بنیاد شهید مطهری